THE BEST FREE JAZZ 2012

Krakowska Jesień Jazzowa to festiwal o charakterze międzynarodowym, organizowany od 2006 roku na krakowskim Kazimierzu przez Fundację Dom Kultury Alchemia i Klub Alchemia, we współpracy z Not Two Records.

Ma na celu prezentowanie fenomenów współczesnej muzyki improwizowanej. Kolejne edycje organizowane są corocznie od września do grudnia. Dyrektorem artystycznym cyklu jest Marek Winiarski.

Do 7 edycji Karkowskiej Jesieni Jazzowej jak co roku zaproszono najważniejsze postaci muzyki improwizowanej. Wystąpią zarówno artyści owiani przez dekady legendą jak również twórcy, którzy na muzycznej mapie czas swego apogeum mają przed sobą.

Nadarzy się okazja bliskiego spotkania z wielkim Peterem Brötzmannem, który podczas festiwalu zaprezentuje się w trzech zupełnie od siebie różnych odsłonach z zespołami Defibrillator, Damage Is Done współtworzonym razem z inną legendą free jazzu Joe McPhee oraz we wspólnym projekcie z muzykami z Turcji.

Osobnym zdarzeniem, wartym szczególnego odnotowania, będą koncerty Barry’ego Guya. Wielki improwizator, wirtuoz kontrabasu i szalenie ceniony interpretator muzyki dawnej w zespołach m.in. Christophera Hogwooda. Teraz przez cztery kolejne dni będziemy świadkami artystycznych działań jego koronnej formacji New Orchestra będącej kolejnym twórczym i prawdziwie olśniewającym rozwinięciem legendarnej już London Jazz Composers Orchestra.

Na jednym koncercie na deskach klubu Alchemia pojawi się słynne DKV trio, a więc zespół tworzony przezKena Vandermarka, Kenta Kesslera i Hamida Drake’a. Przez ostatnie lata nie było łatwo posłuchać tej grupy na żywo i to nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Na scenie festiwalowej tegorocznej edycji KJJ będziemy mogli także posłuchać jednego z współtwórców europejskiej sceny muzyki improwizowanej, Brytyjczyka Trevora Wattsa. W New Orchestra zagra jeszcze inna legenda – wielki mag saksofonu, również Brytyjczyk Evan Parker, a także przedstawiciele polskiej sceny w tym, niewymagający żadnych rekomendacji Mikołaj Trzaska, młody zespół Mikrokolektyw wydający w słynnej chicagowskiej Delmark Records oraz wschodząca gwiazda muzyki improwizowanej Wacław Zimpelwraz z zespołem Hera i gościem specjalnym Hamidem Drakiem.

Krakowska Jesień Jazzowa 2012 to przede wszystkim wyśmienite koncerty wielkich gwiazd.

Ale nie tylko! Będą również projekcje filmów o tematyce związanej z jazzem i muzyką improwizowaną, których próżno szukać nawet w programach polskich festiwali filmów dokumentalnych, wernisaż zdjęć Ziga Koritnika oraz konferencja Contemporary Music Agenda 2012 poświęcona muzyce jazzowej i improwizowanej na świecie, w której wezmą udział znamienici dziennikarze z New York City Jazz Records, Down Beat, The Wire, oraz organizatorzy słynnych festiwali Nickelsdorf Kontrontationen, Wels Musicunlimited, St.Johann Musik Kultur.

Leave a Reply